وزیر خارجه سوئیس: برن از تحریم‌های یک‌جانبه ضدایرانی حمایت نمی‌کند

دیدیر بورکهالتر، وزیر امور خارجه سوئیس و سرگئی لاوروف، همتای روسی وی در مسکو. 4 آبان 1391
دیدیر بورکهالتر، وزیر امور خارجه سوئیس می‌گوید کشورش از تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران به خاطر برنامه انرژی هسته‌ای‌اش حمایت نمی‌کند.


به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، بورکهالتر در دیدار روز پنجشنبه (4 آبان) خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت که برن مخالف تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران است.

وی تاکید کرد که سوئیس هرگز از تحریم‌های یکجانبه تحمیلی هیچ ائتلافی به جز شورای امنیت سازمان ملل حمایت نخواهد کرد و گفت: «به عنوان یک قاعده ما از چنین تحریم‌هایی حمایت نمی‌کنیم.»

این نخستین باری نیست که برن با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت می‌کند.

ماه گذشته اولین ویدمر ـ شلومف، رییس جمهور سوئیس ماه گذشته با انتقاد از تحریم‌های یک‌جانبه غرب علیه ایران آنها را «غیر قابل قبول» دانست.

وی گفت که سوئیس با این تحریم‌ها موافق نیست و به روابط اقتصادی خود با ایران در چارچوب تصمیمات سازمان ملل ادامه خواهد داد.

امریکا، رژیم اسرائیل و هم‌پیمانان آن‌ها همواره ایران را به تلاش برای رسیدن به اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود متهم می‌کنند.

بر اساس این ادعای نادرست، واشنگتن و اتحادیه اروپا تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی تحمیل کرده‌اند.

ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است که به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

کارشناسان معتقد هستند که تحریم‌های اعمالی یکجانبه علیه ایران اغلب بر مردم و حتی بر داروهای حیاتی برای گروه بزرگی از بیماران ایرانی به ویژه افرادی که به بیماری‌های مزمن و سرطان مبتلا هستند تاثیر داشته است.
منبع: پرس تی وی