"چاپ اسناد ویکی‌لیکس گزینشی است"
یک کارشناس می‌گوید، اسناد ویکی‌لیکس به صورت گزینشی و سانسور شده و پس از کسب اجازه از دولت امریکا در رسانه‌ها به چاپ می‌رسند.


استفان لندمن Stephen Lendman، نویسنده و گوینده برجسته رادیویی که در شیکاگو زندگی می‌کند، در مصاحبه با پرس تی‌وی درباره انتشار اسناد طبقه‌بندی شده امریکا از سوی پایگاه ویکی‌لیکس گفت: اگر ویکی‌لیکس مدارکی را منتشر می‌کرد که به دولت امریکا آسیب می‌رساند، در آن صورت، جولیان اسنج مدت‌ها پیش از بین رفته بود یا مکانی برای مخفی شدن نداشت، درحالی که اتفاقی برای اسنج روی نداده است."

لندمن درحالی که به مقاله‌ روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز درباره اقدامات ویکی‌لیکس مبنی بر انتشار اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی شده امریکا اشاره داشت، گفت: "روزنامه نیویورک تایمز در زمان افشای مدارک جنگ افغانستان در ماه ژوئیه اذعان کرد که کاخ سفید به آن‌ها اجازه چاپ بعضی از مدارک را داده است. بنابراین، کاخ سفید مدارک مورد نظر را بررسی و پس از انجام سانسور لازم، مجوز چاپ آن‌ها را صادر کرده است."

لندمن درباره انتشار "گزینشی" این مدارک در رسانه‌های غربی تصریح کرد: "رسانه‌های امریکا همواره درباره ایران، ونزوئلا و کشورهایی که موافق آن‌ها نیستند سخن می‌گویند، درحالی که به تمامی مدارکی که افشا می‌شود نمی‌پردازند؛ برخورد آن‌ها گزینشی است، بنابراین بر مدارکی که درباره ایران منتشر شده است، تمرکز می‌کنند. به عنوان نمونه نمی‌توان مطلبی درباره اسرائیل و فلسطین در این رسانه‌ها یافت."

وی افزود: "ایران همواره در صدر اخبار بوده است. اگر امریکا یا اسرائیل بخواهند، علیه ایران اقدامی نظامی کنند، از قبل خبر نمی‌دهند؛ مانند حمله اسرائیل به راکتور عراق در دهه هشتاد. من تصور می‌کنم تا زمانی که آن‌ها درباره حمله سخن می‌گویند، وضعیت امن است. بگذارید آن‌ها همچنان به ایران بپردازند."

لندمن در ادامه ابراز دیدگاه‌های خود درباره اسناد منتشرشده ویکی‌لیکس گفت: "افشای این اطلاعات در این برهه از زمان با هدف کاهش خشم اذهان عمومی از افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه‌های امریکا صورت می‌گیرد."

گفتنی است، ویکی‌لیکس که در ابتدا با انتشار اسناد و مدارک طبقه‌بندی شده، از سیاست‌های واشنگتن در جنگ افغانستان و عراق و اقدامات جنایت‌آمیز سربازان امریکایی در کشتار غیرنظامیان پرده می‌داشت، اخیرا با انتشار برخی مطالب در لابلای این اسناد، تردیدهایی را درباره صحت و درستی اقدامات افشاگرانه خود موجب شده است.

ناظران و تحلیل‌گران می‌گویند، انتشار اسناد اخیر ویکی‌لیکس در واقع سناریویی است که با دقت از سوی سازمان‌های اطلاعاتی امریکا طراحی شده تا از این طریق کانون توجه را از مسائل و مشکلات داخلی امریکا منحرف ساخته و با وارونه جلوه دادن اوضاع منطقه، زمینه را برای اقدام نظامی علیه ایران آماده کند.

ویکی‌لیکس پیش از این در ماه ژوئیه، 77 هزار سند طبقه‌بندی شده ارتش امریکا را درباره جنگ افغانستان و در ماه اکتبر نیز 400 هزار سند درباره جنگ عراق منتشر کرد.

منبع:پرس تی وی