ایران خواستار توقف خشونت در بحرین
دوشنبه 1 فروردین 1390

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران
هم‎زمان با تشدید سرکوب معترضان ضددولتی در بحرین، وزرای امور خارجه ایران و ترکیه در مکالمه‌ای تلفنی وضعیت بحرین را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران، یکشنبه (29 اسفند) در گفت و گوی تلفنی با احمد داود اوغلو همتای ترک خود، با اشاره به ضرورت رفتار توأم با تدبیر و حکمت در قبال حوادث اخیر بحرین، بر ضرورت خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور تأکید کرد.

داود اوغلو نیز در این مکالمه تلفنی، رایزنی‌های کشورهای منطقه را برای حل مدبرانه مشکلات موجود و رسیدگی به مطالبات مردم بحرین مفید و ضروری دانست.

این در حالی است که معترضان در بحرین که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، خواستار برکناری خاندان سلطنتی سنی حاکم بر این کشور و اصلاح قانون اساسی شده‌اند.

صدها تن از معترضان نیز به نشانه مخالفت با رژیم بحرین از 14 فوریه (25 بهمن) در میدان لؤلؤ منامه تحصن کرده‌اند.

در عین حال بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی بحرین به‌شدت معترضان را سرکوب کرده‌اند و در جریان این سرکوب‌ها دست‌کم 13 تن از مردم بحرین کشته و بیش از یک‎هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی در تهاجمی آشکار به ترتیب با اعزام بیش از یک هزار و پانصد نیروی نظامی به بحرین، در سرکوب معترضان با دولت این کشور همکاری می‎کنند.

منبع: پرس تی وی