بسم الله الرحمن الرحیم

<>

جمهوری اسلامی ایران تصاویر ویدئویی از پهپاد جاسوسی امریکایی را که به هنگام پرواز بر فراز خاک ایران در کنترل ارتش درآمد، پخش کرد.


روز یکشنبه (13 آذر) واحد عملیات جنگ الکترونیک ارتش با در کنترل درآوردن یک هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین امریکایی که از خاک افغانستان وارد بخش­های شرقی ایران شده و در حدود محدوده هوایی کاشمر به پرواز درآمده بود، با کم­ترین خسارت وارده بر زمین نشاندند.

در عین حال ایران اعلام کرد قرار است بر روی هواپیمای جاسوسی رادرگریز آر کیو - 170، که به شیطان قندهار معروف و بسیار شبیه بمب افکن­های رادارگریز بی 2 آمریکاست، برنامه مهندسی معکوس انجام دهد.

روز سه­شنبه، دو مقام امریکای که نخواستند نامشان فاش شود، تائید کردند که هواپیمای تحت کنترل ارتش ایران درآمده، یکی از تجهیزات سازمان سیا بوده و از یکی از پایگاه­های سری و اطلاعاتی در افغانستان هدایت می­شده است.

این مقامات مدعی شدند، توانایی شناسایی هواپیمای آر کیو -170 این امکان را به آن می­دهد تا با پرواز در مناطق مرزی افغانستان با ایران، اطلاعاتی را از داخل خاک جمهوری اسلامی به­دست آورد.

این نوع هواپیماها در کارخانه لاکهید مارتین طراحی و ساخته می­شوند.

برپایه این گزارش، گفته می­شود انواع قدیمی­تر و کم­تر پیشرفته این پهپادها هم­چون آر کی - 1 به گونه­ای طراحی شده­اند که به­هنگام قطع سیگنال­ها هدایت شونده از مرکز کنترل، بتوانند به طور خودکار به پایگاه خود بازگردند که این حقیقت، هرگونه فرضیه­های تبلیغاتی امریکا را که این پهپاد به دلیل نقص فنی وارد خاک ایران شده باشد، منتفی می­کند.

یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه نیز اظهار داشت، هواپیمای تصرف شده به سیستم­های بسیار پیشرفته تجسسی، ارتباطات رادیویی و راداری مجهز بود که به دام نیروهای مسلح افتاد.

این نوع هواپیماهای بدون سرنشین هم­چنین به سیستم­های خود تخریبی مجهز هستند که در صورت اطمینان از بازنگشتن آن­ها به پایگاه، عمل می­کنند؛ با این حال، ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست با به کنترل گرفتن آن، این هواپیما را با کم­ترین خسارت وارده بر زمین بنشاند.

با این حال، جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است که ماموریت جاسوسی هواپیمای امریکایی، "عملی خصمانه" بوده و افزود تهران درباره نقض تمامیت ارضی به سازمان ملل شکایت خواهد کرد.


در همین رابطه وزارت امور خارجه نیز با احضار سفیر سوییس در تهران، مراتب اعتراض خود را در باره نقض حریم هوایی ایران از سوی پهپاد جاسوسی امریکا اعلام کرد.

منبع:پرس تی وی
ارسال خبر: پنجشنبه 17 اذر 1390 | 21:52