بسم الله الرحمن الرحیم

 

هواپیمای جاسوسی مدل آر کیو - 170 امریکا که پس از ورود به حریم هوایی ایران، از سوی نیروهای مسلح تحت کنترل در آمده است.
پس از پخش تصاویری از کنترل هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی سیا توسط نیروهای مسلح ایران از سوی شبکه خبری پرس تی‌وی، تلاش امریکا و اسرائیل برای هک کردن وب سایت این شبکه خبری ناکام مانده است.وب سایت پرس تی‌وی روز پنج شنبه (17 آذر) همچنین تصاویر ویدئویی از هواپیمای شناسایی کرم رنگ امریکایی منتشر کرد که در آن دو فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال بررسی این هواپیمای بدون سرنشین هستند.

واحد جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی ارتش ایران روز یکشنبه ( 4 دسامبر، 13آذر) یک فروند هواپیمای بدون سرنشین امریکایی از نوع آر کیو-170 را که به مناطق مرزی شرق این کشور تجاوز کرده بود، هدف قرار دادند و آن را در استان خراسان با کم­ترین خسارت وارده، بر زمین نشاندند.

این هواپیمای بدون سرنشین که در شرکت لاکهید مارتین طراحی و ساخته شده است در مناطق مرزی با افغانستان، وارد حریم هوایی ایران شده بود.

ایران اعلام کرد، قرار است بر روی هواپیمای جاسوس رادرگریز آر کیو - 170، که به شیطان قندهار معروف و بسیار شبیه بمب افکن­های رادارگریز بی 2 امریکاست، برنامه مهندسی معکوس انجام دهد.

روز سه­شنبه، دو مقام امریکایی که خواستند نامشان فاش نشود،تائید کردند که هواپیمای تحت کنترل نیروهای مسلح ایران، یکی از تجهیزات سازمان سیا بوده و از یکی از پایگاه­های سری و اطلاعاتی در افغانستان هدایت می­شده است.

به گفته این مقامات امریکایی، توانایی شناسایی هواپیمای آر کیو -170 این امکان را به آن می­دهد تا با پرواز در مناطق مرزی افغانستان با ایران، اطلاعاتی را از داخل خاک جمهوری اسلامی به­دست آورد.

محمد خزاعی نماینده ایران در سازمان ملل روز پنج شنبه در نامه‌ای رسمی به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، از این سازمان خواست، نقض حریم هوایی ایران از سوی هواپیمای جاسوسی امریکایی را محکوم کند و اقدامات لازم را برای پایان دادن به این گونه اقدامات "خطرناک و غیرقانونی" انجام دهد.

خزاعی خاطر نشان کرد، دولت ایران تاکید دارد، نقض آشکار و تحریک آمیز حریم هوایی ایران به مثابه اقدام خصمانه علیه کشور است و نقض آشکار قوانین بین‌المللی به ویژه اصول اساسی منشور سازمان ملل به شمار می‌آید.  

 

منبع: پرس تی وی