دیده‎بان حقوق بشر اسرائیل را ناقض قوانین جنگ در غزه معرفی کرد

تصویر یک مرد فلسطینی در حال حمل جسد مربوط به یکی از اعضای خانواده الدالو که در جریان حمله هجدهم نوامبر رژیم اسرائیل به ساختمانی مسکونی در غزه کشته شدند. (هجدهم نوامبر 2012)
18 اذر 1391 | 09:24

دیده‎بان حقوق بشر اعلام کرده است که ارتش رژیم اسرائیل آشکارا مقررات مربوط به جنگ را درجریان تهاجم 8 روزه اخیر خود به نوار محاصره شده غزه، نقض کرده است.


دیده‎بان حقوق بشر در گزارشی که روز جمعه منتشر شده، به این اتهامات اشاره و از مواردی چون حمله هوایی رژیم اسرائیل به ساختمانی مسکونی در غزه در تاریخ هجدهم نوامبر نام برده که منجر به مرگ دست‎کم 12 فلسطینی از جمله زنان و کودکان شده است.

دیده بان حقوق بشر در این گزارش گفت: « حملاتی که در آن‎ها میزان خسارات و تلفات غیرنظامی از اهداف و دستاوردهای نظامی بیشتر است، به عنوان نقض جدی قوانین و مقررات مربوط به جنگ محسوب می‎شوند.»

رژیم اسرائیل در حمله هجدهم نوامبر خود منزل مسکونی خانواده « الدالو » را هدف قرار داد که خونبارترین حمله رژیم مذکور در جریان جنگ 8 روزه علیه غزه محسوب می‎شود.

رژیم اسرائیل در عین حال مدعی شده است که حمله مذکور یکی از اعضای حماس که مسول شلیک راکت به سرزمین‎های اشغالی بوده را هدف قرار داده است و به این‎که آیا این شخص در داخل منزل خانواده الدالو بوده یا خیر، هیچ اشاره‎ای نکرده است.

در نتیجه این حمله، ده تن از اعضای خانواده الدالو به همراه دو تن از همسایگان آنان کشته شدند. یکی از کشته شدگان این حادثه یک درجه دار پلیس بود.

به گفته یکی از مشاوران ویژه دیده‎بان حقوق بشر که مسول تحقیقات در غزه بوده: « اسرائیل باید توضیح دهد چرا این منزل مسکونی را که افراد غیرنظامی در آن زندگی می‎کردند بمباران کرده است.»

وی در ادامه اظهارات خود می‎افزاید: « هرکسی که قانون را نقض می‎کند باید مجازات شود.»

در جریان حمله اخیر رژیم اسرائیل به غزه که از چهاردهم تا 21 نوامبر به طول انجامید، بیش از 160 فلسطینی از جمله زنان و کودکان کشته و حدود 1200 تن دیگر نیز مجروح شدند.

مبارزان جنبش مقاومت فلسطین نیز در پاسخ به حملات رژیم اسرائیل، چندین فروند موشک و راکت را به سوی سرزمین‎های اشغالی شلیک و منجر به کشته شدن دست‎کم 5 اسرائیلی شدند.

پس از آن‎که مقامات تل‎آویو با میانجی‎گری مصر با جنبش مقاومت فلسطین موسوم به حماس برای آتش بس با یک‎دیگر به توافق رسیدند، تجاوز رژیم اسرائیل به غزه نیز پایان یافت.
منبع: پرس تی وی