امریکا معافیت 9 کشور از تحریم‌های صنعت نفت ایران را تمدید کرد

تصویر آرشیوی از یک نفتکش ایرانی در حال تردد در آب‌های بین‌المللی
18 اذر 1391 | 09:32

امریکا معافیت 9 کشور جهان از تحریم‌های غیرقانونی بخش نفتی ایران را با ادعای کاهش خرید نفت خام جمهوری اسلامی از سوی این کشورها تمدید کرده است.


به گزارش آسوشیتدپرس، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا روز جمعه (17 آذر) با اعلام این مطلب نام چین، هند، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان را نیز به فهرست کشورهایی که برای 6 ماه دیگر از تحریم‌های صنعت نفت ایران معاف می‌شوند اضافه کرد.

امریکا 14 سپتامبر، بلژیک، انگلیس، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و ژاپن را برای 180 روز دیگر از تبعیت از تحریم‌های صنعت نفت ایران معاف کرده بود.

امریکا و اتحادیه اروپا در ابتدای سال 2012، دور جدیدی از تحریم‌ها را به بخش‌‍‌‌‌های نفتی و مالی ایران تحمیل کردند؛ تحریم‌هایی که با هدف جلوگیری از خرید نفت ایران از سوی سایر کشورها و همچنین معامله آن‌ها با بانک مرکزی جمهوری اسلامی وضع شد.

این تحریم‌ها از اوایل تابستان سال 2012 میلادی به اجرا درآمد.

تحریم‌های طراحی شده از سوی امریکا بر ضد ایران بر اساس اتهام‌های بی‌اساس واشنگتن و متحدانش مبنی بر تلاش جمهوری اسلامی برای پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای‌اش بر این کشور تحمیل شد.

ایران ضمن رد این اتهام‌ها می‌گوید به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) و عضوی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از حق استفاده از فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز برخوردار است.

علاوه بر این، با وجود بازرسی‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران، هرگز مدرکی دال بر انحراف برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی به سوی ساخت سلاح هسته‌ای یافت نشده است.